Miloš Truhlář

fotograf

Fotografické výpravy do světa


Francie květen 2023.

Kamarádi Michal a Honza mě vyvezli na především ornitologickou výpravu do Jižní Francie do oblasti NP Camargue. Tenhle kraj okolo toku řeky Rhony až po její deltu u moře má tři typické symboly. První je z ptačí říše, je to plameňák růžový. Delta Rhony je totiž jediné místo ve Francii a jedno z mála kolem Středozemního moře, kde se vyskytují a hnízdí ve volné přírodě, navíc v hejnech čítajících až 20 000 párů. Živí se převážně planktonem a také žábronožkou solnou, které se velmi dobře daří právě v prostředí brakické delty se zvýšeným obsahem soli. Druhým je Camargské plemeno koní, které je jedno z nejstarších plemen. V této oblasti žije divoce už stovky let. Typická je pro ně bílá barva a menší vzrůst. Tradičně se používají k práci s místním dobytkem a jsou dnes hojně využíváni i pro turistiku v sedle. Třetím symbolem jsou pak rohatí černí býci, žijící polodivoce hlavně v bažinách. Ale naším cílem byli především ptáci, náš francouzský seznam pozorovaných čítal 149 druhů. Naší základnou bylo městečko St. Gilles a odtud jsme vyráželi na výlety i mimo Camarque. Třeba do hor severovýchodně od Arles přezdívaných Alpičky čili malé Alpy a nebo za supy do úžasného Grand canyon du Verdon na hranicích Provensalských a Přímořských Alp v jižní Francii. A dopřáli jsme si i jeden turistický výlet do nedalekého starobylého města Arles. Super výlet.  


Polsko, Bierbzaňský NP 12.-18.5.2011

Tak jsme si v polovině května na několik dní odskočili se synem Martinem na severevýchod Polska do oblasti Bierbzaňského NP. Sice to bylo po tahu jespáků bojovných, kteří na jarních rozlivech řeky Bierbzy a Narew mají každoroční zastávku na své cestě do hnízdišť a dostali se i do znaku NP, ale zase zde už byli zdejší hnízdiči. Především neskutečné počty rybáků - s převahou bělokřídlých, zahlédli jsme i zdejší specialitu Rákosníka ostřicového, potkali Strnady zahradní i Konipase citronové, viděli i Potápky rudokrké, Orla křiklavého a s největší pravděpodobností i Orla volavého. Potěšil pár pózujících Břehoušů černoocasých a taky spolupracující los. Těch pár dní stačilo sice jen na základní zmapování lokality a spíše náhodné pozorování a případně i nafocení některých ptačích druhů, ale i tak ten výlet stál za najeté kilometry. Snad vás o tom přesvědčí i fotky.


Helgoland 2.-6.6.2010

Nakonec jsem se taky zařadil do zástupu českých fotografů přírody a zajel na tento 1km2 maličký ostrůvek v Severním moři. Pověst nelhala – je to „drůbežárna“. Nádherné typicky červenohnědé útesové skály obsypané hnízdícími tereji, alkouny, racky tříprstými a v menších počtech i racky bouřními a alkami. K tomu na vedlejším písečném ostrůvku kolonie racků žlutonohých a stříbřitých, na břehu líně se rozvalující tuleni.... Vše umocněno nádherným počasím bez jediné kapky (jaký kontrast k 830 km dlouhé deštivé cestě přes Německo). Jo, to se to koukalo a samozřejmě hlavně ráno a večer i fotilo. A Helgoland nejsou jen ptáci, je zde i malebné lázeňské městečko s přístavem. Kolegové se většinou chlubí především výstavními fotkami terejů, zkusím přidat i pár turistických fotek víc vypovídajících o ostrově jako celku.


Maďarsko - 24.-29.4 2010

Krátký výlet do Maďarska jsem podnikl s Michalem Kavkou. Cílem byl NP Hortobágy s krátkou "dropí" zastávkou v NP Körös Maros. Nebylo to ani tak o focení jako spíše o pozorování. Díky Michalovým ornitologickým znalostem jsme nakonec zaznamenali 125 druhů ptáků (a to ještě nebyli na hnízdištích třeba druhy pro tuto oblast typičtí - vlhy, mandelíci nebo ťuhýci menší). Navíc Michal se zajímá i o některé druhy hmyzu a tak jsem měl možnost se přiučit i v této disciplíně. Poprvé jsem také krátce navštívil hřebčinec Mata vedle Hortobágy známý chovem koní plemene Nonius.


Švédsko - 11.6. - 26.6.2009

Další id na sever, tentokrát ve dvou se synem Martinem. Hlavní cíl byl Stekenjokk a také jezero Annsjön. Stekenjokk je náhorní plošina s typickou severskou tundrou a také faunou, přístupná po cestě po tzv. Widerness Road z Vilhelminy po Gäddede. Ta je otevřená jen od června do října. Chtěl jsem tam vidět a fotit Chaluhu malou, Jespáka šedého, Kulíka hnědého, Strnada severního a soby a kochat se nádhernou přírodou. Až na kulíka hnědého a kvalitní fotky strnada se povedlo. Chaluhy dokonce super, cca 35 ex. večer na nocovišti byl úžasný zážitek. A třeba Bělokurové, hoholky, Kulíci píseční, sojka zlověstná a další byla jen prémie navíc. Úžasné bylo i pozorování rosomáka ve volné přírodě (byť to bylo jen v dalekohledu). Druhý cíl byla oblast kolem jezera Annsjön ( lokalita zapsaná do Ramsar seznamu), i když ta je asi nejzajímavější v období tahu. Potkával jsem i moje milované potáplice, především potěšili spolupracující pot.malé na jednom jezírku cestou domů, další skvělý zážitek. Tradičně jsme se při návratu zastavili i na jezeru Hornborga u Falköpingu a na dalších lokalitách nám známých z minulých cest. Náš "pežotek" navigovaný GPS navigátorem Čendou úspěšně zvládl 5890 km, byť tentokrát nás trochu pozlobil. 


Holandsko - ostrov Texel 18.5. - 24.5.2008

Ostrov Texel je nejjižnější ostrov z holandských Západofrízských ostrovů, které se táhnou oblastí Wadensea od Holandska k Dánsku. Od podzimu do jara je rájem ornitologů a birdwatcherů jako významné místo odpočinku tažných ptáků (zimují zde např. Bernešky tmavé v počtu desítek tisíc jedinců), na jaře je vyhledávaný wildlife fotografy jako významné hnízdiště Tenkozobců opačných, Břehoušů černoocasých a Kolpíků bílých. A s přibývajícím sluníčkem ostrov postupně obsadí rekreanti z Holandska a Německa a stane se letním letoviskem. Protože se počítám do prvních dvou kategorií, vyhlédl jsem si ostrov už před léty pro cestu v období končícího tahu a zároveň období hnízdění zdejších nejvýznamnějších ptačích druhů. Počasí mi přálo a tak jsem si v tomto ptačím i fotografickém ráji připadal jako na rekreaci. Koneckonců ostrov už byl touto dobou plný turistů (převážně senioři). Dopřál jsem si s manželkou i výlet rybářskou lodí na lov garnátů a obhlídku tuleňů a na závěr pobytu se narodili v kolonii i první mladí tenkozobci. Co chtít víc? 


Švédsko - jezero Hornborga 30.3. - 2.4.2007

Jezero Hornborga (přírodní rezervace) je lokalita na jihozápadě Švédska mezi městy Skara a Falköping. Je to jedinečné místo, kde se shromažďují Jeřábi popelaví vracející se do severní Skandinávie přes Francii a Německý ostrov Rujana ze zimování v jižním Španělsku. Na přelomu března a dubna se zde shromažďuje každoročně přes 10 000 jeřábů (letos padl rekord, 3.4. - 15 300 jeřábů ). Historie tohoto shromaždiště začala hluboko před rokem 1900. Jeřábi se zde zastavovali a krmili na bramborových políčkách. V polovině sedmdesátých let byla produkce brambor zastavena, ale pro zachování tradice "Jeřábích tanců na jezeře Hornborga" byla v roce 1992 určena nová krmící oblast v jižním cípu jezera. Jeřábi jsou denně přikrmováni podle jejich aktuálního počtů 1 - 3 tunami ječmene. Bylo zde vystavěno i informační centrum Naturum Trandansen s občerstvením a expozicí o historii jeřábů na Hornborze. Ročně se zde vystřídá v době tahu na 150 000 návštěvníků z řad ornitologů, milovníků přírody, fotografů i laické veřejnosti z celé Evropy. Na základě pravidelných informací na internetu jsem si letos dopřál tento uchvatný zážitek i já. V době mého pobytu zde bylo 12 000 - 12 800 Jeřábů popelavých a tak největším a většinou neřešitelným problémem pro mě jako pro fotografa bylo, jak izolovat jedince z davu. Ostatně o úspěšnosti se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích.


Norsko 23.6 - 5.7. 2007

Další, hlavně fotografický výlet do Skandinávie, tentokráte do skalnatého Norska. Cesta na ostrov Froya u Trondheimu a do NP Dovrefjell se zpáteční zastávkou na mě již známých švédských lokalitách (Švédsko 2005): PR Hornborga, PR Draven a PR Getterön. Celkem najeto 5 233 km.


Hortobagy červen 2007

Fotografický výlet do maďarského ornitologického ráje. Přestože jsme se sem dostali spíše později, než by bylo žádoucí, užili jsme si krásných pozorování a bylo i co fotit. 


Slovensko červenec 2006

Rodinná dovolená na Slovensku. Jako centrum pobytu jsme vybrali turisticky zatím méně známou Muráňskou planinu, odkud jsme podnikli několik výletů do nedalekých Vysokých Tater, Slovenského ráje a na Spiš.


Švédsko 2.7. - 30.7. 2005

Ke Švédsku jsem měl platonický vztah už dlouhá léta, ale teprve v roce 2005 se mi ho podařilo naplnit - vypravil jsem se na rodinnou expedici do této nádherné severské země. Předem jsem si stanovil některé priority: Jedeme tam především kvůli přírodě a tak se budeme obloukem vyhýbat velkým městům. Chceme projet různé oblasti jižního a středního Švédska a udělat si představu o krajině a taky trochu o životě v těchto končinách. Pro naplnění ornitologických zájmů mých a staršího syna byly zařazeny návštěvy významných lokalit s výskytem ptáků. Pro mladšího syna byly určeny návštěvy keltských památek, hradů a třeba i vikingské vesnice. K přípravě na cestu, výběru trasy a lokalit k návštěvě skvěle posloužil internet. Cestovali jsme v autě a spali díky švédské tradici svobodnému stanování ve volné přírodě ve dvou stanech. Na této cestě jsme najeli 5 950 km. Určitě to stálo za to. Zde se můžete podívat na malý výběr z množství fotek, které při cestě vznikly. ©  Miloš Truhlář , mail: info(zav)milostruhlar.cz

Všechna práva vyhrazena. Jakékoli užití fotografií bez souhlasu autora není dovoleno.